Var det dét? Max Verstappen har i al hemmelighed sagt farvel til Red Bull

Af: Emil Martesen

|

27/03/2025 07:37

Formel 1
Foto: Mark Thompson/Getty Images
Foto: Mark Thompson/Getty Images
Var det dét?

Mest læste i dag

Der er noget, der ikke helt stemmer. Noget i luften - måske i garagen hos Red Bull - dufter ikke af optimisme og fart, men snarere af farvel og tak.

For mens RB21 raller derudaf med mindre pondus end tidligere år, har Max Verstappen virket... ja, nærmest afslappet. Og det er netop dét, der har fået den tidligere F1-kører Robert Doornbos til at løfte øjenbrynene:

“I betragtning af hele denne situation er Max Verstappen lidt for afslappet,” sagde han i det hollandske tv-program Formule 1 Café.

Og så kom den bemærkning, der fik Formel 1-verdenen til at spidse ører:

“Jeg tror, Max allerede i al hemmelighed har sagt farvel til holdet".

Et smil i modvind?

Verstappen ligger stadig nummer to i VM-stillingen, kun otte point efter Lando Norris.

Men bilen, RB21, er ikke den samme sejrsmaskine som tidligere. Under det kinesiske Grand Prix lød det tørt i teamradioen, da hollænderen sagde, at bilen var 'for langsom' og savnede fart.

Det skriver mediet racingnews365.com.

Men i stedet for at råbe og smække med døren, som man måske kunne forvente af en tredobbelt verdensmester, virker Verstappen næsten for zen.

Doornbos mener, det er et tegn: han har allerede forligt sig med tanken om at søge nye græsgange.

Kaos i kulissen

Samtidig kæmper holdkammeraten Liam Lawson med at få fodfæste i Formel 1.

Intet point, intet fremskridt i kvalifikationerne, og allerede nu hviskes der i krogene om hans fremtid. Verstappen? Han forholder sig rolig, også her:

“Han tænker: ‘Det er Lawson, så er det Yuki Tsunoda. Jeg kan leve med hvad som helst. Jeg vil bare have en bil, der yder bedre’", siger Doornbos.

Det sidste dansetrin?

Hvis man ser nøgternt på det hele, har Red Bull lige nu ikke den hurtigste bil. McLaren har stukket af med momentummet, og Verstappen får maksimalt ud af en bil, der tydeligvis ikke kan følge med:

“Det maksimale, han kunne opnå, var podiet i spurten og fjerdepladsen i løbet", konstaterede Doornbos tørt.

Så måske har Max allerede danset sit sidste dans med Red Bull - vi andre har bare ikke hørt musikken stoppe endnu.